NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето 155 години БАН: Живият дух на създателите
5713
Тонът на времето

155 години БАН: Живият дух на създателите

Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН). Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски

| 11 Октомври 2024, 18:13 ч.
155 години БАН: Живият дух на създателите
155 години БАН: Живият дух на създателите
Снимка © DFA

Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).

Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.

Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.

Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.

Според него Родопите са  благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.  

Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополити

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Десетият ден на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ започва с формата „Цената на успеха“, в който режисьорът Павел Веснаков ще разкаже за новия си сериал „Всичко за сина ми“. По-късно днес в Лятното кино в Созопол ще бъде прожектиран и игралният филм „Безветрие“, също режисиран от Веснаков.

Романът „Минало несвършено“ за сериала „Отдел Издирване“ ще има премиера в Художествената галерия в крамойрския град. В събитието ще вземат участие Станислава Айви и Владимир Полеганов.

Книгата на Владимир Тодоров „Холивудобългарин“ ще бъде презентирана пред созополската публика. В събитието ще вземат участие Любен Дилов-син и Ицко Финци.

Актрисите Мария Стефанова и Радина Боршош излизат тази вечер на сцената в читалище „Отец Паисий“ с постановката „О

Опра Уинфри, Пол Маккартни, Уил Смит и Лени Кравиц са сред известните личности, отдали почит на Куинси Джоунс, който почина на 91-годишна възраст на 3 ноември, предаде Асошиейтед прес. 

"Единственият и неповторим Куинси Джоунс ме "откри" за филма "Пурпурен цвят" през 1985 г. Животът ми се промени завинаги към по-добро след срещата с него", написа Опра Уинфри в профила си в Инстаграм. Тя отбеляза, че Джоунс "ходеше с широко отворено сърце и се отнасяше към всекиго така, сякаш е най-важният човек, когото някога е срещал". Уинфри призна, че покойният музикант е бил първият човек, когото е обичала безусловно. 

Пол Маккартни отбеляза, че за него е било привилегия да познава Куинси Джоунс от много години. "Той беше изключително талантлив... Беше приятел с Джордж Мартин, продуцентът на "Бийтълс", и двамата създадоха много хубава музика. Куинси, или "Куинс", или "Кю",

Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.

Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“. 

Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници. 

По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък. 

Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га

Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.

Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.

Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - както в национален, така и в международен план, и филмът е нещо уникално, защото тя го е пречупила през нейния поглед, каза акад. Юлиан Ревалски. "Ина направи този филм не по поръчка на ръководството, а може би въпреки ръководството, като прояви изключителна инициативност, вложи усилия и не е поискала средства от нас", заяви председателят на БАН. И добави, че доц. Ина Анева е "направила филма от любов към Академията и това е била нейната двигателна сила".

"Аз съм математик и не съм много по тези думи, които са свързани с изкуството, но намирам това, което направи доц. Ина Анева за първо - красиво, и за второ - вдъхновяващо. И понеже в скоро време ми предстои да предам щафетата на друг председател мога да кажа, че спокойно ще я предам, след като знам, че има такива хора като Ина в БАН", каза акад. Ревалски.

В началото на филма акад. Юлиян Ревалски от своя кабинет в Академията казва, че БАН е най-старата национална институция в съвременната история на България. Тя е създадена като Българско книжовно дружество (БКД) в Браила - девет години преди Освобождението на България. Акад. Михаил Арнаудов събира и анализира архивни документи за този период, разкривайки пред нас вдъхновяващия дух и неуморната решимост на създателите на БКД, отбелязва акад. Ревалски във филма.

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим то

 Българската етно джаз формация “Аутентик” (Outhentic) завладя публиката на 16-тото издание на Международния джаз фестивал в Кайро. Билетите за концерта им в емблематичната зала “Юърт хол” на Американския университет на площад “Тахрир” бяха разпродадени дни преди събитието. 

“Изключително жизнена, пълна с млади хора страна. Виждах блясъка в очите им, което допълнително ни окуражава да правим това, което правим,” каза ръководителят на групата Живко Василев - един от най-виртуозните кавалджии в България, композитор и педагог. 

Той основава “Аутентик” през 2012 година заедно Райна Василева - вокал и перкусии. През 2018 г. към тях се присъединяват китаристът Борислав Илиев и барабанистът Стоил Иванов. На концерта в Кайро с групата дебютира Ана Родригез на виолончело. 

“Аутентик&rdqu

Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.

На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-

Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при откриването на форума тази вечер.

Той посочи, че в продължение на десет дни зрителите ще имат възможност да видят осем събития, сред които четири опери, два балета и три български заглавия.

"Фестивалът освен посока е една отговорност за всички нас към това, което трябва да предадем на бъдещето. А бъдещето е младостта. Затова тази вечер ще видите едни млади хора, които носят посоката на нашето изкуство", отбеляза Драганов и благодари на Община Стара Загора.  

Очакват ни дни, изпълнени с прекрасни изживявания и изключително силна програма. Тук е моментът да благодаря на целия екип, който стои зад никак н леката задача да организира фестивала години преди откриването. За да има качество, з

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

Той е създаден без целево финансиране. Разказът във филма преминава през различни епохи - от основаването на БАН до съвременността, като показва ключовите моменти и личности, които са допринесли за развитието на науката и държавността в България. Документалната част на филма се задълбочава и в предизвикателствата, пред които е била изправена Академията през последните години, включително през периода от 2008 г. до 2012 г. Акад. Никола Съботинов, който е председател на БАН през този период, споделя за трудностите, за последвалия международен одит и за протестите, които са помогнали за спасяването на Академията.

Ролите на Михаил Арнаудов, Марин Дринов, Васил Стоянов, Васил Друмев и Васил Левски са пресъздадени с много чувство от водещи в своята научна област български учени, сред които са проф. Петър Желев, проф. Георги Гаджев, доц. Димитър Антонов, доц. Светослав Георгиев и студентът Стоимен Шопов.

Филмът е вдъхновяващ разказ за несломимия дух и отдадеността на българските умове, които през вековете са изграждали пътя към просвещението и националния подем. Той акцентира върху създаването на Българското книжовно дружество, водено от неуморимата воля на родолюбци, чийто дух остава жив и днес. Това е история за непреклонната вяра в просвещението и науката като основа за прогреса на обществото. В най-тежките моменти на бездържавие и кризи Българската академия на науките надживява политически и исторически бури, и се утвърждава като стожер на българската наука, култура и духовност.

Игралната част на филма започва с разказ на акад. Михаил Арнаудов, който събира и анализира архивни документи за създаването на Книжовното дружество в Браила, разкривайки ключовите моменти и личности в процеса. Първата сцена пресъздава срещата между Марин Дринов и Васил Стоянов в Прага през 1867 г., когато те обмислят начини за повишаване на образованието и повдигането на духа на българския народ. Зрителите се запознават с преписка между Марин Дринов и Нешо Бончев, която осветлява ярко чистотата на характерите и полета на мисълта им в този период. Възстановени са моменти от кореспонденцията между Васил Стоянов и Марин Дринов, в които те споделят своите мечти и трудности по пътя към създаването на устойчива организация.

Зрителите могат да видят и малка част от работата на учените от различни институти, представена по научни направления. Разкриват се дейности с общонационално значение, споменава се мащабността на международната активност и признанието, което учените ни получават на световната сцена.

Голяма гордост за Академията са Центърът за обучение на докторанти и Ученическият институт на БАН, които обещават, че мисията на създателите на БАН ще бъде продължена.

Филмът завършва с вдъхновяващите думи на акад. Юлиан Ревалски, който отправя поглед към бъдещето, изпълнен с вяра и оптимизъм за предизвикателствата и възможностите, които предстоят за БАН и българската наука.

Филмът е една любителска инициатива, която група учени решихме заедно да сбъднем, каза авторът доц. Ина Анева и добави, че тя е направила всичко - от идеята до заснемането, от сценария и обработката. За първи път правя филм и го направих изцяло заради 155-годишнината на БАН, за да се покаже, че духът на създателите е жив и учените продължават да работят с целия този ентусиазъм и с вдъхновението, отбеляза тя.

Първата част от филма е историческа и учените влизат много чистосърдечно в ролите си на създателите на Българското книжовно дружество, обясни доц. Анева. Тя уточни, че филмът е с продължителност от един час и 28 минути. Във филма участват 53-ма учени от Българската академия на науките и разказват за най-големите научни постижения. Изключително съм благодарна на акад. Юлиан Ревалски, който подкрепи тази идея и първо на него споделих, че имам желание да направя филм, каза доц. Ина Анева.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 04:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
5713
Тонът на времето

155 години БАН: Живият дух на създателите

Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.

| 11 Октомври 2024, 18:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
155 години БАН: Живият дух на създателите
155 години БАН: Живият дух на създателите
Снимка © DFA

Премиерата на филма "155 години БАН: Живият дух на създателите" се състоя тази вечер в зала проф. "Марин Дринов" на Българската академия на науките (БАН).

Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.

Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян.

Експозицията е подредена в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата и включва 60 репортажни фотографии на известни личности при посещенията им в Родопите.

Дори при снимането на тези лица, а и от самата изложба личи, че те са привлечени от Родопите, от красивата природата и от хората, които ги посрещат с обич, заяви Сашо Сарандалиев.

Според него Родопите са  благословена планина и предразполагат хората, затова снимките показват нови нюанси от портретите на известните личности.  

Обективът на фоторепортера Сашо Сарандалиев е уловил мигове от пребивавания в Смолян и Родопите на Бисер Киров, Георги Чапкънов, Дмитрий Лихачов, Веско Ешкенази, Николай Хайтов, митрополити

Мечето Падингтън най-накрая получи британски паспорт - 66 години, след като за първи път се споменава, че е пристигнало в Лондон, но няма да може да пътува надалече, съобщи Би Би Си.

В продължение на десетилетия Падингтън Браун е един от най-любимите и най-известни бежанци в Обединеното кралство.

Създателите на филма са поискали паспорт за перуанското мече, който да бъде използван като реквизит в третата продукция от поредицата "Падингтън в Перу".

Копродуцентът Роб Силва каза пред "Рейдио Таймс", че са поискали реплика, но са получили официален документ.

От британското Министерство на вътрешните работи обаче потвърдиха пред Би Би Си, че това е образец на документ и всъщност не може да се използва. 

На публикуваното изображение на документа се виждат името и фамилията на мечето - Падингтън Браун, както и датата и мястото на раждането му - Перу, 2

Десетият ден на тазгодишното издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ започва с формата „Цената на успеха“, в който режисьорът Павел Веснаков ще разкаже за новия си сериал „Всичко за сина ми“. По-късно днес в Лятното кино в Созопол ще бъде прожектиран и игралният филм „Безветрие“, също режисиран от Веснаков.

Романът „Минало несвършено“ за сериала „Отдел Издирване“ ще има премиера в Художествената галерия в крамойрския град. В събитието ще вземат участие Станислава Айви и Владимир Полеганов.

Книгата на Владимир Тодоров „Холивудобългарин“ ще бъде презентирана пред созополската публика. В събитието ще вземат участие Любен Дилов-син и Ицко Финци.

Актрисите Мария Стефанова и Радина Боршош излизат тази вечер на сцената в читалище „Отец Паисий“ с постановката „О

Опра Уинфри, Пол Маккартни, Уил Смит и Лени Кравиц са сред известните личности, отдали почит на Куинси Джоунс, който почина на 91-годишна възраст на 3 ноември, предаде Асошиейтед прес. 

"Единственият и неповторим Куинси Джоунс ме "откри" за филма "Пурпурен цвят" през 1985 г. Животът ми се промени завинаги към по-добро след срещата с него", написа Опра Уинфри в профила си в Инстаграм. Тя отбеляза, че Джоунс "ходеше с широко отворено сърце и се отнасяше към всекиго така, сякаш е най-важният човек, когото някога е срещал". Уинфри призна, че покойният музикант е бил първият човек, когото е обичала безусловно. 

Пол Маккартни отбеляза, че за него е било привилегия да познава Куинси Джоунс от много години. "Той беше изключително талантлив... Беше приятел с Джордж Мартин, продуцентът на "Бийтълс", и двамата създадоха много хубава музика. Куинси, или "Куинс", или "Кю",

Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември.

Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е част от програмата на културния институт „Събота в галерията“. 

Националният военноисторически музей съхранява над 120 хиляди експоната, свързани с българската военна история, посочват организаторите. Основан е през 1916 г. като първи специализиран военноисторически музей у нас и притежава уникални колекции от оръжия, бойни знамена, бойни награди и лични вещи на български военачалници. 

По време на лекцията посетителите ще могат да научат повече за богатата военна история на страната, за важната роля на музея и за това как той си сътрудничи с Художествената галерия в Казанлък. 

Националният военноисторически музей е специален партньор в проекта на га

Автор на филма е доц. Ина Анева - любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България.

Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен - от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен - както в национален, така и в международен план, и филмът е нещо уникално, защото тя го е пречупила през нейния поглед, каза акад. Юлиан Ревалски. "Ина направи този филм не по поръчка на ръководството, а може би въпреки ръководството, като прояви изключителна инициативност, вложи усилия и не е поискала средства от нас", заяви председателят на БАН. И добави, че доц. Ина Анева е "направила филма от любов към Академията и това е била нейната двигателна сила".

Идеите и търсенията на Леонардо да Винчи, свързани с математиката, оживяват в изложба на Музея на математиката и информатиката MAINS в Хайделберг.

Музеят е създаден през 2013 г. от Фондация „Хайделбергски лауреатски форум“, която организира и едноименния форум, който всяка година събира лауреати на най-престижните награди в областта на математиката и на компютърните науки с млади изследователи в тези области. От 22 до 27 септември тази година в Хайделбергския университет се провежда 11-ото издание на форума.

Музеят е разположен недалеч от железопътната гара на Хайделберг. За дните на форума той гостува в Сенаторската зала в старата сграда на Хайделбергския университет с част от ексопизициите си.

Математиката и компютърните науки са важни за обществото, но за хората понякога е трудно да влязат в контакт с тези научни области и се опитваме да направим то

 Българската етно джаз формация “Аутентик” (Outhentic) завладя публиката на 16-тото издание на Международния джаз фестивал в Кайро. Билетите за концерта им в емблематичната зала “Юърт хол” на Американския университет на площад “Тахрир” бяха разпродадени дни преди събитието. 

“Изключително жизнена, пълна с млади хора страна. Виждах блясъка в очите им, което допълнително ни окуражава да правим това, което правим,” каза ръководителят на групата Живко Василев - един от най-виртуозните кавалджии в България, композитор и педагог. 

Той основава “Аутентик” през 2012 година заедно Райна Василева - вокал и перкусии. През 2018 г. към тях се присъединяват китаристът Борислав Илиев и барабанистът Стоил Иванов. На концерта в Кайро с групата дебютира Ана Родригез на виолончело. 

“Аутентик&rdqu

Чилийският колектив Cuerpo Sur, който създава поетични и ангажирани творби, в пряк контакт с реалността на своята държава, е водещ акцент в програмата на „Топлоцентрала“ през ноември, съобщават от регионалния център за съвременни изкуства.

На 5 ноември ще бъдат представени два спектакъла. Mínga de una casa en ruinas е буквално създаден с останките на разрушена къща, стотици дървени летви, използвани за градеж на къща, с които колективът Cuerpo Sur създава пространствено, визуално и звуково устройство, манипулирано от актрисата Ебана Гарин. С развитието на действието, тя разказва поредица от преплетени истории, сред които тази на собственото си семейство, което е трябвало да отиде в изгнание по политически причини. Въпросът е колко домове ще трябва да бъдат разрушени, за да разберем най-

Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при откриването на форума тази вечер.

Той посочи, че в продължение на десет дни зрителите ще имат възможност да видят осем събития, сред които четири опери, два балета и три български заглавия.

"Фестивалът освен посока е една отговорност за всички нас към това, което трябва да предадем на бъдещето. А бъдещето е младостта. Затова тази вечер ще видите едни млади хора, които носят посоката на нашето изкуство", отбеляза Драганов и благодари на Община Стара Загора.  

Очакват ни дни, изпълнени с прекрасни изживявания и изключително силна програма. Тук е моментът да благодаря на целия екип, който стои зад никак н леката задача да организира фестивала години преди откриването. За да има качество, з

Петър Славов-син, Христо Йоцов и Антони Дончев дадоха старт на осмия ден от програмата на Празниците на изкуствата „Аполония“.

Те участваха във формата „Цената на успеха“, в който разказаха за етапите на своята кариера.

Модератор на разговора бе Таня Иванова. В началото на срещата тя описа всеки от музикантите с по няколко думи.

Според нея Антони Дончев живее в разбирателство с тишината. Живеем в кресливо време, обаче Тони знае кога да каже нещо, каза Иванова.

За мен Христо Йоцов е една от най-важните фигури в живота ми. Той ме запали по джаза, но е запалил и толкова много хора по джаза, че можем да напълним цял стадион, отбеляза тя. По думите й той е хиперактивен – постоянно прави нещо, не може да не прави нищо, не може да седи спокойно, обясни тя.  

Петър е приятел мечта. Това е наистина приятел, за когото мо

"Аз съм математик и не съм много по тези думи, които са свързани с изкуството, но намирам това, което направи доц. Ина Анева за първо - красиво, и за второ - вдъхновяващо. И понеже в скоро време ми предстои да предам щафетата на друг председател мога да кажа, че спокойно ще я предам, след като знам, че има такива хора като Ина в БАН", каза акад. Ревалски.

В началото на филма акад. Юлиян Ревалски от своя кабинет в Академията казва, че БАН е най-старата национална институция в съвременната история на България. Тя е създадена като Българско книжовно дружество (БКД) в Браила - девет години преди Освобождението на България. Акад. Михаил Арнаудов събира и анализира архивни документи за този период, разкривайки пред нас вдъхновяващия дух и неуморната решимост на създателите на БКД, отбелязва акад. Ревалски във филма.

Той е създаден без целево финансиране. Разказът във филма преминава през различни епохи - от основаването на БАН до съвременността, като показва ключовите моменти и личности, които са допринесли за развитието на науката и държавността в България. Документалната част на филма се задълбочава и в предизвикателствата, пред които е била изправена Академията през последните години, включително през периода от 2008 г. до 2012 г. Акад. Никола Съботинов, който е председател на БАН през този период, споделя за трудностите, за последвалия международен одит и за протестите, които са помогнали за спасяването на Академията.

Ролите на Михаил Арнаудов, Марин Дринов, Васил Стоянов, Васил Друмев и Васил Левски са пресъздадени с много чувство от водещи в своята научна област български учени, сред които са проф. Петър Желев, проф. Георги Гаджев, доц. Димитър Антонов, доц. Светослав Георгиев и студентът Стоимен Шопов.

Филмът е вдъхновяващ разказ за несломимия дух и отдадеността на българските умове, които през вековете са изграждали пътя към просвещението и националния подем. Той акцентира върху създаването на Българското книжовно дружество, водено от неуморимата воля на родолюбци, чийто дух остава жив и днес. Това е история за непреклонната вяра в просвещението и науката като основа за прогреса на обществото. В най-тежките моменти на бездържавие и кризи Българската академия на науките надживява политически и исторически бури, и се утвърждава като стожер на българската наука, култура и духовност.

Игралната част на филма започва с разказ на акад. Михаил Арнаудов, който събира и анализира архивни документи за създаването на Книжовното дружество в Браила, разкривайки ключовите моменти и личности в процеса. Първата сцена пресъздава срещата между Марин Дринов и Васил Стоянов в Прага през 1867 г., когато те обмислят начини за повишаване на образованието и повдигането на духа на българския народ. Зрителите се запознават с преписка между Марин Дринов и Нешо Бончев, която осветлява ярко чистотата на характерите и полета на мисълта им в този период. Възстановени са моменти от кореспонденцията между Васил Стоянов и Марин Дринов, в които те споделят своите мечти и трудности по пътя към създаването на устойчива организация.

Зрителите могат да видят и малка част от работата на учените от различни институти, представена по научни направления. Разкриват се дейности с общонационално значение, споменава се мащабността на международната активност и признанието, което учените ни получават на световната сцена.

Голяма гордост за Академията са Центърът за обучение на докторанти и Ученическият институт на БАН, които обещават, че мисията на създателите на БАН ще бъде продължена.

Филмът завършва с вдъхновяващите думи на акад. Юлиан Ревалски, който отправя поглед към бъдещето, изпълнен с вяра и оптимизъм за предизвикателствата и възможностите, които предстоят за БАН и българската наука.

Филмът е една любителска инициатива, която група учени решихме заедно да сбъднем, каза авторът доц. Ина Анева и добави, че тя е направила всичко - от идеята до заснемането, от сценария и обработката. За първи път правя филм и го направих изцяло заради 155-годишнината на БАН, за да се покаже, че духът на създателите е жив и учените продължават да работят с целия този ентусиазъм и с вдъхновението, отбеляза тя.

Първата част от филма е историческа и учените влизат много чистосърдечно в ролите си на създателите на Българското книжовно дружество, обясни доц. Анева. Тя уточни, че филмът е с продължителност от един час и 28 минути. Във филма участват 53-ма учени от Българската академия на науките и разказват за най-големите научни постижения. Изключително съм благодарна на акад. Юлиан Ревалски, който подкрепи тази идея и първо на него споделих, че имам желание да направя филм, каза доц. Ина Анева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.